3 راه برای تفکر خلاق (1398/05/26)

3 راه تفکر خلاق

 

تفکر خلاق به مهارتی گفته می‌شود که به فرد در یافتن راه‌حل‌های تازه کمک می‌کند و باعث می‌شود او بتواند خارج چهارچوب‌های تعیین‌شده تصمیم‌گیری کند. از آنجا که مدیران، معمولاً برای حل مسائل مربوط به کسب‌وکار خود زمان زیادی صرف می‌کنند، آموختن مهارت‌های لازم برای تفکر خلاق، به منظور دستیابی به اهداف، بسیار مهم است.

در سال 2009، اندرو روسی، به عنوان مدیر بخش خلاقیت آژانس MBooth شروع به کار کرد. او با تحقیق بر روی کارمندان این شرکت، متوجه شد که استفاده از ایده‌های تکراری و قدیمی مانع از پیشرفت آنها می‌شود.  همین امر باعث شد تا روسی، پژوهش خود را پیرامون خلاقیت و ایده پردازی آغاز کند. او طی این تحقیقات به نتایج جالبی رسید.

در ادامه به بیان 3 راهکار پرداخته‌ایم که به شما کمک می‌کنند تا به‌وسیله تفکر خلاق به اهداف کسب‌وکار خود برسید.

 

  1. 1.      پارامترهای لازم را برای ایده پردازی در نظر بگیرید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که آزادی بیش از حد، مانع از خلاقیت شما می‌شود. محدودیت به شما کمک می‌کند تا عمیق‌تر فکر کنید و به راه‌حل مناسب‌تری برسید.

در هنگام ایده پردازی از خود سؤالات متفاوت بپرسید و افکارتان را روی مسئله مربوطه متمرکز سازید. به عنوان مثال، اگر مشغول ایده پردازی برای استراتژی‌های بازاریابی هستید، در ابتدا فهرستی از 10 روش بازاریابی در فضای مجازی پیدا کنید و یا به پنج ایده‌ای که به شما در جذب سرمایه‌گذار کمک می‌کند، بپردازید. با افکارتان بازی کنید و هرچه که به ذهنتان می‌رسد را روی کاغذ بیاورید.

  1. 2.      یک منبع الهام پیدا کنید.

برای فکر کردن خارج از چهارچوب، سعی کنید به دنبال کشف رابطه بین مسائل مختلف باشید و حتی از چیزهایی که احساس می‌کنید ربطی به موضوع موردنظر شما ندارند نیز برای حل مشکلتان الهام بگیرید.

محققان دریافته‌اند که اکثر ایده‌های جدید از کلمات و تصاویر غیر مرتبط الهام گرفته‌شده‌اند. کلمات و یا تصاویری که شاید در نگاه اول خنده‌دار به نظر برسند.

 

  1. 3.      فراموش نکنید که هدف شما کمیت است نه کیفیت!

هنگام ایده پردازی از خودسانسوری پرهیز کنید و سعی کنید خود را به خاطر افکار و ایده‌هایتان سرزنش نکنید. شما باید تمام ایده‌هایتان را بنویسید و پس از آن، افکار پوچ و بیهوده را کنار بگذارید و بهترین‌ها را انتخاب کنید.

اندرو روسی طی پژوهش‌های خود، یک اسکناس 100 دلاری روی میز قرار داد و به همکاران خود گفت در ازای ارائه هر ایده می‌توانند یک دلار از روی میز بردارند. او در کمال تعجب مشاهده کرد که همکارانش در مدت 15 دقیقه 100 ایده جدید ارائه دادند. در نتیجه می‌توان فهمید هنگامی که افراد در میدان رقابت قرار می‌گیرند بدون ترس و دلهره ایده‌هایشان را بیان می‌کنند.

 

همیشه به خاطر داشته باشید که تنها یک ذهن خلاق است که می‌تواند به شما دررسیدن به پاسخ صحیح کمک کند و لازمه‌ی داشتن یک ذهن خلاق، ذهنی آرام و برنامه‌ریزی‌شده است. امروزه با وجود ابزارهایی همچون نرم‌افزارهای سی آر ام، شما می‌توانید ذهن خود را از استرس فراموش کردن یادآوری‌های مهم کاری، آزاد کرده و به جای آن به راهکارهای خلاقانه برای مدیریت کسب‌وکار خود بیندیشید.

 

خوشحال خواهیم شد نظر شما را در مورد این مقاله دیدار بدانیم

مقالات مرتبط